جدیدترین خبرهای گیلان

تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی رشت نیازمند اقدام جدی مسئولان است

رشت نیازمند اقدام جدی برای کتابخانه

اخبار شمال

آیت الله رسول فلاحتی بعداز ظهر سه شنبه از کتابخانه‌ عمومی مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا رشت و همچنین پروژه نیمه کاره کتابخانه‌ مرکزی این شهر بازدید به عمل آورد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری سپاه قدس گیلان با اداره کل کتابخانه‌ها

امضای تفاهم‌نامه همکاری سپاه قدس گیلان با اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان یکی دیگر از برنامه ها در حاشیه این بازدید در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه در گیلان بود. بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک در موضوع کتاب و کتابخوانی از جمله فضاهای اداری و آموزشی از بندهای تفاهمنامه مذکور است.

همچنین همکاری مشترک در برگزاری برنامه‌های فرهنگی حوزه کتاب، مسابقات و جشنواره‌های فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ و حفظ ارزش‌های اسلامی و انقلابی از دیگر موضوعات تفاهمنامه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با سپاه قدس گیلان است.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان در بازدید پروژه در حال ساخت  کتابخانه مرکزی رشت از نزدیک در جریان روند ساخت این طرح عام المنفعه قرار گرفت.

گفتنی است ساخت کتابخانه مرکزی رشت در ۷ طبقه و با زیربنای ۸ هزار متر مربع از سال ۸۴ آغاز شده و در حال حاضر و بعد از ۱۴ سال از آغاز این پروژه تنها حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

امام جمعه رشت در ادامه برنامه‌های امروز خود از برای بازدید از چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان گیلاندر محل دائمی نمایشگاه ‌های این استان حاضر شد.

پویایی جامعه در گرو ارتباط با کتاب است

وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با تأکید برلزوم توجه همه دستگاه‌ها به حوزه کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: اهمیت و جایگاه مطالعه در زندگی روزمره برکسی پوشیده نیست.

آیت الله فلاحتی همجنین به اقدامات انجام شده از سوی دستگاه‌های مسئول نیز اشاره کرد و افزود: اقدامات خوبی انجام شده ولی نیازمند تلاش بیشتر برای ترویج فرهنگ مطالعه و افزایش سرانه مطالعه در استان گیلان هستیم.

وی با تاکید براینکه نخستین و بهترین دوست برای انسان کتاب است، گفت: حیات طیبه انسان با کتاب افزایش می یابد و ارتباط انسان با کتاب سبب می شود که زندگی سراسر با نشاط داشته باشد.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه پویایی یک جامعه در گرو ارتباط مردم آن با کتاب است، ادامه داد: جامعه ای که به دنبال کتاب و کتابخوانی باشد، پویا و با نشاط است.

آیت الله فلاحتی همچنین به بازدید خود از پروژه کتابخانه مرکزی رشت نیز اشاره کرد و یادآورشد: متاسفانه این پروژه بعداز ۱۴ سال تنها ۴۰ تا ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که مسئولان باید برای تکمیل و بهره برداری هرچه سریع تر از این پروژه اقدام کنند.

وی با اشاره به کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه کتاب گیلان آن را دارای تنوع در بخش‌های مختلف دانست و بیان کرد: استقبال خوبی برای خرید کتاب توسط اقشار مختلف مردم از نمایشگاه کتاب استان شده است.

تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی رشت مهم ترین دغدغه اداره کل کتابخانه‌های گیلان

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در این بازدید با اشاره به برخی اقدامات انجام شده از سوی این اداره کل، اظهارکرد: بزرگترین دغدغه مجموعه کتابخانه های عمومی گیلان تکمیل کتابخانه مرکزی رشت است.

پریسا کرمی تأکید کرد: در صورت تکمیل کتابخانه مرکزی رشت شاخص‌های مطالعه در گیلان به صورت چشمگیری ارتقا می یابد.

حضور بیش از ۳۹۸ ناشر در چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه جامعه ای پویا است که در آن نقد و نقادی پویا باشد، افزود: وجود نقد و انتقادات سبب ارتقای اجرای برنامه های فرهنگی می شود.

فیروز فاضلی با اشاره به اینکه این نمایشگاه با حمایت مسئولان استانی و فرهنگی در استان برگزار شده است، گفت: در این نمایشگاه ۲۰۴ غرفه و ۳۹۸ ناشر از سراسر کشور حضور دارند که از این تعداد ۱۵۲ ناشر دارای نمایندگی، ۳۴ ناشر از استان گیلان و ۲۵ ناشر از ناشران متمرکز هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: ۱۶ کتابفروشی نیز در این نمایشگاه کتاب حضور دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن